תמונות אחרונות

פרשת בראשית

"שמע בני מוסר אביך ואל תיטוש תורת אמך " (משלי שלמה)

 

בספרי החסידות נהוג לדמות את "מוסר אביך" ליחס הרשמי והמחייב של האב לבנו , "ותורת אמך" ליחס שבין האם לבנה לקשר אינטימי וקרוב יותר החל מההיריון וההנקה.

התורה בה אנו מתחילים בספר בראשית יכולה להתקבל כצו אלוקי של מערכת חוקים סדורה ומחייבת, ויכולה להתקבל כמנחה וכמדריכה את האדם בסבך חייו.

הקשר היותר פנימי והיותר אינטימי של האדם עם אלוקיו ותורתו מתואר בבחינת "תורת אמך".

 

בפרשת בראשית "מחפש" אלוקים את האדם בגן עדן וקורא לו "איכה" ? היכן אתה ? היכן אישיותך ? היכן שליחותך ?

 

ישנם אופנים שונים שבהם פונה האלוקים לאדם, לפעמים בקול ממש כפי שהיה בתקופת הנביאים. אך בימינו בעידן של הסתר פנים לא קיימת פנייה ישירה אל האדם, ואולם עדיין נשארה הפנייה של "הבת קול" הבאה מקירות ליבו של האדם. 

בכל יום אנו זוכים לקריאת "איכה" ?

"בכל יום ויום יוצאת בת קול מהר חורב ומכרזת…" רבי יעקב מפולאנה (תלמידן הגדול של הבעש"ט) מסביר שבת קול מהדהדת מתוך קירות לבו של האדם בכל יום, אם הוא די רגיש לשמוע, הוא שומע את קול האמת האלוקים הקוראת בתוך ליבו.

 

ולוואי ואזכה לזה !!

 

בחור זה (אחד מיני רבים, אך אין לנו המקום הפיזי להכילם) שמתדפק על דלתותינו ומבקש לחזור הביתה  בעקבות קריאת ליבו  "איכה " ?

 

מה מצא באמית המר לקריאת ליבו "איכה" ? במה נזכר ממוסר אביך ותורת אמך של אמי"ת המר ?

אולי אבדה לו הדרך שלנו (=שלו) ? אולי אבדה לו האהבה שיש פה ? אולי אבדה לו המשמעות שיש פה ? אולי הכל גם יחד ?

 

את מוסר אמית המר ותורת אמית המר יש עוד שרוצים ללמוד ולהיות שותפים לה ,

הנה שתי דוגמאות מהשבוע (הקצר) החולף :

 

  1. הנהלת בי"ס לוטם (תלמידים על הרצף האוטיסטי) מבקשים להשתלב עם הסיוע הנדרש באמי"ת המר … מה עשה להם החיבור שהחל בבר מצווה שגילו פה ?
  2. רשת אמי"ת פנתה להצטרף לפרוייקט "תורה ומדע" ולהפוך אותו לשפה רשתית למאה מוסדותיו בהובלת אמית המר. מה ראו ומה מצאו בתורת אמי"ת המר ?

 

שבת שלום.

לוגו-תורה ומדע