ויאמר מלך מצרים למילדות העבריות אשר שם האחת שפרה ושם השנית פועה"

"

רש"י מלמדנו ע"פ המדרש "ששפרה" זו יוכבד… ו"פועה" זו מרים על שם שפועה ומדברת והוגה לולד כדרך הנשים המפייסות תינוק הבוכה".

 

חומש שמות קורא לנו לעיין גם בשמות של גיבורי התנ"ך, כי "לכל איש יש שם" המלמד על אופיו. שמה של מרים מלשון מרי, מרד, מהפכה.

בשעות קשות עומדות בפנינו שתי אפשרויות: אפשרות אחת היא להיות מררים, להיכנע למציאות ולראות אותה בצבעים השחורים שבתמונה, ואפשרות אחרת היא להדגיש את האופטימיות את המרידה במציאות הקשה ואת הדבקות בגאולה. זו מרים "שנזפה" באביה שגזרתו קשה יותר משל פרעה, כאשר גזר לא ללדת ילדים עוד. מרים מתוך החושך ראתה את האור.

 

השבוע התארחו בבית ספרנו המועצה הרוחנית של רשת אמי"ת רבנים מכובדים שותפים בה כגון : הרב ויצמן ראש ישיבת מעלות, הרב שרלו ראש ישיבת פ"ת, הרב ראם הכהן ראש ישיבת עתניאל, הרב בלומנצוויג ראש ישיבת ירוחם, הרב בן פזי ראש ישיבת עפולה ועוד רבנים חשובים ומנהלים ברשת אמית.

נתבקשנו לארח את המועצה דווקא אצלנו בשל המרקם המעניין הקיים בביה"ס המכיל מסורתיים/ חילוניים / דתיים / חרדים / וחרדלי"ם , נושא המועצה היה "המסורתיים" וכיצד אנו נותנים מענה דתי עבורם , בוגרי הרשת שחלקם גם לומדים במכינה אצלנו הגיעו לומר את דברם ולהפרות את הדיון.

מעניין היה לשמוע שני בחורים (אגב תלמידים אצלנו במכינה) , שהם לא חובשים כיפה , אך כן לובשים ציצית יום יוםשומרים שבת וכו'…., רוצה לומר, אינני דתי בשביל אף אחד, הנני דתי ביני לבין עצמי מול בוראי. הרבה מחשבות עברו עליי מכינוס זה. מיהו דתי ? ומיהו מסורתי ? מיהו חילוני ? אם יש כדבר הזה ?? ועוד תוויות ששמנו על אחרים , לא בכדי לבחון את האמת אלא בעיקר כדי לעשות לנו סדר במגירות שלנו. תוויות ….

 

קל, אולי, פסיכולוגית להגדיר שחור כשחור ולבן כלבן….ואל תבלבל אותי עם האמת ….שהינה מורכבת. גדולתה של מרים מתוך המרי והחושך לראות את הגאולה והאור בכל אחד שנולד.

 

תלמידנו בתיכון מתחבטים בשאלה (ולהודות על האמת גם אנו …סליחה רק אני….), תפילה מהי ? עד כמה מחובר אני אליה ועוד…

אנו ביום א' נתכנס לישיבת מחנכים מעניינת בה תלמידנו ישתתפו ויעלו דברם (קולות שונים ומגוונים…מקווה…), אני מזמין כל מורה שהנושא קרוב לליבו לבוא ולהשתתף עימנו. בשעה 14:00 במרחב יה"ב.

 

שבת שלום  

 

 

רפי מימון

מנהל קרית החינוך 

 

 

אמי"ת המר רחובות

img-20180102-wa0021

 

 

הגדרות כלליות כניסה למערכת